• Nefesin Gücü

  Nefes alıp vermek sağlıklı insanlar için kolay bir şey gibi görünse de,insanların çoğu akciğer kapasitelerinin çok azını kullanmaktalar.
  Bugün sizlere ,DOĞRU NEFES almanın nasıl olabileceğinden bahsediceğim.Çünkü tek bir doğru nefes tanımı olduğunu düşünmüyorum.Günlük rutinimizde olmazsa olmaz dikkat etmemiz gereken şeyler var ama bir de fiziksel,psikolojik durumlarımıza göre uyguladığımız nefes teknikleri var (ayrı bir yazı konusu).

  İnsanlar nefes teknikleri uygulamalarıyla nefes güçlerini kullanmayı öğrenmelidir.
  Nefes sadece batı tıp biliminde öğrendiğimiz şekilde oksijen taşımaz,aynı zamanda doğunun şifacı okullarında öğrendiğimiz üzere yaşam enerjisi yani PRANA da taşır.
  Nefes almak hepimizin yaptığı bir şey dir.Ama gözlemlerime göre bir çok insan sığ bir şekilde nefes alıp veriyor,bu yüzden hayattan aldığımız zevk de aynı derecede sığ kalıyor.Biz hayatta bir çok şey öğreniyoruz ama tatmin edici bir yaşam sürmek için gereken nefes alma sanatını öğrenmiyoruz.Benim amacım sizlere bilinçli derin nefes almanın önemini anlamanıza yardımcı olmak.

  Doğru nefes alma derken ;nefes alıp vermemize farkındalık katmak ,nefesimizi derinleştirir.Anlayışımız derinleşir.

  Bizler ne yazık ki güçlü duygularımızı bastırmamız gerektiğini öğrendik ve bunu ancak nefesimizi bloke ederek yapabiliriz.Bunu tekrarlayarakda kendimizi tüketmeye başlarız.

  Doğru nefes alıp vermenin Şartlarından ilki ;
  Burundan nefes almaktır.Burun solunan havayı ısıtır,nemlendirir ve yabancı maddeleri filtreleyerek akciğerlere temiz bir hava sunar.Ağız yolu ile alınan havada,ağızda bu tür sistemler olmadığı için sabit ve temiz bir kaliteden yoksundur.Her türlü hastalığa davetiye çıkarır.
  Burundan nefes almakla; aynı zamanda Burun kanallarından geçen manyetik enerji ,beynin hemen altındaki sinus boşluklarından geçerek beynin sağ ve sol lobunu(ayrı bir yazı konusu) manyetize eder ve bizi duygusal olarak dengede tutar.

  ikincisi ;
  Diyaframdan nefesi almak ve göğüse doğru çıkmak.Diyafram göğsümüzle karnımızın buluştuğu noktada,bedenimizin ortası boyunca uzanır.Göğüs kemiğinin alt kısmına ,göğüs kafesinin altına,omurgaya bağlı,sırt ve karın kaslarına yakın olarak alt ve üst bedeni birbirinden ayırır.Sadece bir nefes organı olmakla kalmaz,aynı zamanda karın ve göğüs etrafında iki dünyayıda fizyolojik,psikolojik ve enerjitik olarak birbirine bağlar ve birleştirir.Her nefes aldığımızda karnımız dışarı doğru çıkarken,nefes verdiğimizde iner.Diyaframın yükselip alçalmasıyla her nefes bedenin tüm alan ve organlarına masaj yapar.Göğüse aldığımız nefes de, akciğerlere kalbe ve timus bezine masaj yapar.
  Nefesin üzerinde bilinçli olarak gezinmek,bizim hayatımızın her anını keşfetmemizi sağlar.İyi bir şekilde nefes alıp vermek,bedenimize oksijen verir,onu temizler.Zihnimizi temizler,açar ve duygularımızı dengeler.
  Şimdi gözlerinizi 2 dk kapatın ve dikkatinizi sadece burnunuzdan giren ve çıkan havaya verin.Bir eliniz karnınızda diğeri göğsünüzde olsun nefes önce karna sonra göğse doğru çıksın.Zihninizi durdurmaya çalışmayın,düşüncelerinizi farkedin ve dikkatinizi tekrar nefese verin.2 dk boyunca nefesinizi derinleştirip sakinleştiğinizi farkedin.:)

  ”BİR NEFES ALACAĞIM.BİR ÇÖZÜM BULACAGIM.KAYGILARIM BENİ ELE GEÇİREMEYECEK.STRESİM BENİ ALT EDEMİYECEK.SADECE NEFES ALACAĞIM VE HERŞEY YOLUNA GİRECEK.ÇÜNKÜ BEN VAZGEÇMEYECEĞİM”
  Shayne MCCLENDON

  Didem BİLİNGEN

Bir yorum bırak

Yorumdan vazgeç